TOP 5 míst, které navštívit na podzim v Dolomitech

MÁME TU OPĚT ŘÍJEN. OBDOBÍ, KDY SE VĚTŠINA HORSKÝCH PRŮSMYKŮ S MODŘÍNY ZBARVÍ DO NÁDHERNÝCH PODZIMNÍCH BAREV. JINAK TOMU NENÍ ANI V DOLOMITECH, KTERÉ JSOU POVAŽOVÁNY ZA RÁJ PRO KRAJINÁŘSKÉ FOTOGRAFY.
NA PODZIM V DOLOMITECH NEUDĚLÁTE CHYBU S NÁVŠTĚVOU JAKÉHOKOLIV MÍSTA. KDYŽ ALE POMINEME PŘELIDNĚNÉ ALPE DI SIUSI NEBO HŮŘE DOSTUPNÉ LAGO DI FEDERA, STÁLE NÁM ZŮSTÁVÁ MNOHO MOŽNOSTÍ.
POJĎME SI JE SPOLEČNĚ PŘIBLÍŽIT! 

LAGAZUOI

Hora vysoká 2 835m není známá jen díky tunelům a urputných bojů z První světové války, ale také díky opravdu nádherným možnostem pro fotografování. Nahoru se buď můžete dostat pěšky z parkoviště v průsmyku Falzarego (vzdálenost 4,5km, převýšení 540m, čas výstupu okolo 1,5-2h) nebo můžete využít lanovku, která jezdí ze stejného průsmyku. Lanovka v době psaní tohoto blogu jezdí od 27. května do 22. října. Jednosměrná jízdenka vychází na necelých 18 Euro.

Nahoře váš pak čekají fenomenální pohledy na masivy jako je Monte Pelmo, Civetta nebo Marmoláda. Pokud se na Lagazuoi chcete zdržet, můžete využít Rifugio Lagazuoi. Jedná se o velmi pěkně zařízenou chatu, ale počítejte s tím že není úplně nejlevnější. Pokud vám ale nevadí že si připlatíte, můžete například využít jejich populární saunu. Komu by se to nelíbilo!

Pokud půjdete pěšky dolů jako my, tak raději počítejte s tím že cestou můžete narazit na zledovatělé kameny, které opravdu kloužou. Doporučil bych tedy kvalitní pohorky a pokud máte i nesmeky určitě si je nezapomeňte vzít s sebou.

Monte Pelmo - za mě jeden z nejkrásnějších masivů v Dolomitech
Civetta a velmi výrazný Venušin pás po západu slunce

PASSO GIAU

Jeden z nejznámějších horských průsmyků v celých Dolomitech. Není divu, že tento průsmyk láká celou řadu turistů a fotografů a tak počítejte s tím, že zde nejspíš nebudete úplně sami. Pokud vám ale počasí bude přát, určitě nebudete zklamáni. Je zde několik parkovišť a tak nechám jen na vás, jaké části průsmyku dáte přednost.

PASSO DELLE ERBE

Další místo, které bych na podzim doporučil je Passo delle Erbe. Jedná se o menší průsmyk, který je mezi krajinářskými fotografy známý hlavně díky kompozici s kořeny v popředí. I tak se kolem dají najít další velmi zajímavé kompozice. Přímo v průsmyku je hotel s parkovištěm, kde lze bezplatně parkovat.

Známá kompozice s kořeny
Pohled na Peitlerkofel během západu slunce

CINQUE TORRI

Pokud hledáte dostupné místo s mnoha modříny kolem, které se po východu slunce rozsvítí jako hořící pochodně, tak jste tu správně! Opět se jedná o velmi dostupnou lokalitu, jelikož se nahoru dostanete autem k menšímu parkovišti. Od parkoviště vás pak čeká pouze lehčí stoupání po vyšlapané cestě a do 10 minut jste na místě. Kolem velmi zajímavého skalního masivu, který je tvořen z pěti strmých věží zde nalezneme pohledy například na moji oblíbenou třítisícovku Tofanu di Rozes. Doporučuji sem vyrazit brzo ráno a počkat si až vycházející slunce krásně nasvítí modříny, které pak připomínají hořící pochodně. Jistě jste již takové fotografie viděli, ale zažít to na vlastní oči je opravdu skvělý zážitek, který vám dodá pozitivní energii do začínajícího dne.

Pohled na 3 244m vysokou Tofanu di Rozes s modříny v popředí

PASSO VALPAROLA

Průsmyk, který nemůžete minout! Nachází se hned u hlavní silnice po které jedete z nebo do Passo Falzarego. Je zde menší parkoviště s restaurací, takže super místo na odpočinek před večerním focením. Pokud zde chcete strávit více času, můžete se vykoupat v malém jezírku, nebo vystoupat na jeden z vrcholků poblíž a kochat se výhledy například na Monte Antelao.

Monte Antelao s Cinque Torri

Doufám, že se vám výběr těchto míst líbil a budu rád když se semnou podělíte o vaše zážitky z návštěvy podzimních Dolomit. Určitě neváhejte! Stojí to za to!

Leave a comment