Recenze objektivu FUJIFILM XF 10-24 mm f/4 R OIS WR

Nejdostupnější krajinářský objektiv od Fujifilmu se dočkal nové verze. Velmi jsem se těšil až tento „nový“ objektiv vyzkouším. Verze mk2 často označována také jako WR se oproti první verzi dočkala řady vylepšení. Vyplatí se?

Začneme hezky postupně. Oproti první verzi má vylepšenou optickou stabilizaci. Z nízkých 2,5 EV se nyní dostaneme na příjemných 3,5 EV. OIS se teď nově nezapíná přímo na objektivu, ale v nastavení přímo ve vašem fotoaparátu. Největším rozdílem je ale určitě odolnost vůči prachu i vodě (WR). Další vítanou změnou jsou přidané popisky clony. Teď přesně víte jakou clonu máte nastavenou a nemusíte jí tak kontrolovat na displeji jako u předešlého modelu. Dále zde také nalezneme zámek automatické pozice clony. 

Optika zůstala v podstatě stejná. Rozsah 10-24 mm, resp. 15 až 36 mm po přepočtu na FF nám dává skvělý rozsah pro focení krajiny nebo interiérů. Z předešlé verze klesla hmotnost o 25 gramů. Velkou výhodou je, že nemusíte kupovat drahé filtrové systémy jako u některých širokoúhlých objektivů. Zde si vystačíte s filtry o průměru 72mm. To jsou asi základní rozdíly mezi starou a novou verzí tohoto objektivu. Toto není technická recenze. Kdyby vás tedy zajímaly další technické parametry navštivte prosím některý z internetových obchodů, kde se dozvíte více. Teď už se společně pojďme podívat na to, jak si tento objektiv vede v praxi. 

Kresba a ostrost

Kresba objektivu je velmi dobrá. Ve středu je objektiv ostrý už od f/4. Ostrost v rozích je však při f/4 o něco horší. Já osobně nejvíce fotím krajinu okolo f/8-11 takže mi neostré rohy při plně otevřené cloně vlastně vůbec nevadí. Od f/8 je i ostrost v rozích velmi dobrá. Rohy ostrosti středu sice nikdy nedosáhnou, ale to je u širokoúhlých objektivů normální. Celkově tedy hodnotím kresbu a ostrost objektivu velmi dobře. Po doostření v postprocesu jsem byl s výsledkem spokojen. Není sice ostrý jako Fujifilm XF 16 mm f/1,4 R WR, který patří mezi moje nejoblíbenější skla, ale i tak nic nenamítám.

Chromatická aberace

Za dobu používání jsem se s žádnou výraznou chromatickou aberací nesetkal. Při focení na plně otevřenou clonu by např. okolo obrysu hor mohla být lehce vidět, ale to je i u mojí pevné 16tky. Nic co by neodstranilo jedno kliknutí v Lightroomu.

Hvězdička

Zde začnu asi chválit nejvíce. Jelikož rád do fotografie občas zakomponuji slunce, jako takový element navíc, musím brát v potaz jakou hvězdičku objektiv dělá. Obecně platí co objektiv to jiná hvězdička, ale o tom bych někdy mohl napsat článek zvlášť. Hvězdičku dělá 10-24tka moc pěknou. Při testování jsem pro znázornění hvězdy používal clonové číslo f/16. Výsledek posuďte sami.

Odlesky

Během testování jsem s odlesky trochu bojoval. Není to, ale nic strašného. Stačí si trochu pohrát s úhlem při kterém fotíte v protisvětle. Když se náhodou nějaký odlesk při komponování objevil, stačilo pouze pohnout s foťákem vertikálně nahoru nebo dolů a odlesk byl pryč. Stále můžeme použít tzv. antireflexní metodu, kdy pořídíte dvě expozice. Jedna expozice pak slouží pro popředí se zakrytým sluncem např. prstem a ta druhá právě pro samotné slunce. Po spojení pak vznikne krásně čistá fotografie.

Design a ergonomie

Už hned po rozbalení z krabice mi bylo jasné, že si budeme rozumět. O kvalitě zpracování vám napoví pouhý dotyk. V ruce skvěle sedne a v kombinaci s fotoaparáty X-T3 nebo X-T4 je skvěle vyvážený. Troufám si říci, že je to jako „sklo“ na míru. Samotná práce s objektivem v terénu mé tvrzení jen potvrdila. Zajímavý je také samotný zoom objektivu. Tento proces laicky řečeno probíhá uvnitř objektivu. Tím pádem při zoomování objektiv nemění své rozměry (na rozdíl od teleobjektivů apod.). Skvělé provedení, které se mi zalíbilo.

Závěr a zhodnocení

Co říci závěrem? 10-24tka druhé verze mi opravdu sedla. Skvělá ergonomie, vylepšená OIS, přidané popisky clonových čísel, WR a lehce snížená hmotnost. A jak už jsem se ptal na začátku této recenze. Vyplatí se? Za mě rozhodně ano! Tento objektiv mohu vřele doporučit pro všechny fotografy krajiny využívající Fujifilm X systém. Pokud by někomu nestačila za mě velmi dobrá obrazová kvalita, může klidně sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit světelnější Fujifilm XF 8-16 mm f/2,8. Tam se ale dostaneme na úplně jinou cenovku. 10-24tka v novém provedení se opravdu povedla a Fujifilm mi novou vylepšenou verzí udělal opravdu radost.

Leave a comment