Garmin Fenix 8: Jak si vedou v praxi?
V dnešním světě outdoorových technologií se hodinky stávají nezbytným nástrojem pro každého, kdo miluje přírodu a dobrodružství. A právě Garmin Fenix 8, které jsem měl možnost testovat ve spolupráci s obchodem Helveti.cz, představují úchvatnou kombinaci moderního designu, pokročilých funkcí a spolehlivosti. Je tomu opravdu tak? To jsem zjišťoval poslední dva říjnové týdny v italských Dolomitech.
Jakou verzi Fenix 8 zvolit?
Garmin nám to letos moc neusnadnil a verzí nových Fenix osmiček vyšlo opravdu mnoho. Máme tedy tři základní velikosti: 43mm, 47mm a 51mm. Nejmenší verze se prodává pouze v AMOLED variantě a u zbylých dvou můžeme vybírat mezi AMOLED a nebo MIP displeji se solárním dobíjením, ale o tom trochu později níže. Já sám jsem zezačátku nevěděl a lehce tápal, jaká varianta bude vhodná právě pro moje potřeby. Proto jsem velmi uvítal, že jsem si mohl 47mm verzi porovnat s 51mm v kamenné prodejně Helveti.cz v Praze Holešovicích. Upřímně větší varianta mi na ruce seděla o něco lépe ale působila trochu robustněji. Přece jen 47mm varianta váží 73g což je o skoro 20g lehčí než 51mm verze. Sice to není moc, ale 20g už je docela znát.
V průběhu testování jsem se soustředil na klíčové aspekty, které jsou pro mě jako fotografa a nadšence horské turistiky zásadní: offline mapy, přesnost měření, displej a výdrž baterie.
Offline mapy
Jednou z nejvýraznějších předností hodinek Fenix 8 je možnost používání offline map. To se ukazuje jako neocenitelné právě při pobytu v odlehlých oblastech, kde jsem ještě nikdy předtím nebyl. Veškeré plánování provádím v Google Earth a podrobnější trasy si pak plánuji na Mapy.cz GPX soubor lze pak jednoduše importovat do hodinek. Mapy v hodinkách jsou podrobné a uživatelsky přívětivé, což usnadňuje orientaci v terénu. Během testování jsem zjistil, že mapy se načítají poměrně pomalu, což může být občas frustrující, ale jakmile se načtou, fungují bez problémů. Při pohybu s mapou dochází k občasným sekáním, ale pro navigaci v terénu fungují hladce a spolehlivě. V tomto ohledu nemají konkurenci a dost mi při letošní fotoexpedici usnadnily a troufám si říci, že urychlily pohyb na nových a neznámých trasách.
Přesnost měření
Garmin Fenix 8 si udržuje výbornou přesnost GPS měření a nemám zde co vytknout. Při testování v horském terénu jsem si ověřil, že sledování polohy je přesné, s minimálními odchylkami. Také měření nadmořské výšky se v praxi ukázalo jako velmi spolehlivé. V hodinkách si navíc můžeme nastavit několik módů měření GPS, které ovlivňují přesnost, ale samozřejmě také i výdrž baterie. Já používám SatIQ a je to za mě asi nejlepší volba.
AMOLED VS MIP
Když Fenix 8 vyšly tak AMOLED displej bylo asi nejvíce diskutabilní téma na všech různých hodinářských fórech. To se jako Garmin snaží zamířit spíše na „lifestyle“ klientelu znělo z řad zastánců MIP neboli Memory In Pixel displeje. O tomhle tématu můžeme vést dlouhou diskuzi u piva stejně jako my s kolegou večer v Dolomitech. A k čemu jsme dospěli? Pokud hůře vidíte? AMOLED. Máte rádi živé a kontrastní barvy? AMOLED. Rádi do hodinek po aktivitě dlouho civíte a porovnáváte nejrůznější statistiky a grafy? ZASE AMOLED. Pokud jste ale ultra sportovec, který tráví celé dny venku a má hodinky opravdu primárně jen na záznam, tak musím sám uznat že MIP displej bude asi jasná volba. V kombinaci se solárním dobíjením a skvělou čitelností na přímém slunci oproti AMOLED verzi prostě vede. Já osobně ale preferuji AMOLED verzi ve velikosti 47mm. Na denní nošení prostě značka ideál. Kolega, který vlastní předešlou generaci Fenix s transflektivním displej displejem, by nyní také volil AMOLED a to hlavně kvůli čitelnosti. Však porovnejte na fotografiích níže.
Až 12 dnů na jedno nabití?
Výdrž baterie spolu s offline mapami byly hlavním důvodem proč jsem si tyto hodinky na Helveti.cz rozhodl pořídit. Při aktivním používání, včetně GPS navigace a připojení k telefonu přes Bluetooth mi hodinky vydržely přes 12 dnů na jedno nabití, přičemž jsem nikdy nedovolil, aby mi stav baterie klesl pod 20 %. To přináší klid v duši během dlouhých fotografických expedic a horských túr, kde víte, že vás tyto hodinky rozhodně ve štychu nenechají. A pokud vám ani tato varianta nestačí, tak tu stále máme Enduro 3, které jsou z hlediska výdrže baterie zcela bezkonkurenční.
Závěr
Hodinky Garmin Fenix 8 hodnotím velmi pozitivně a doporučuji je každému sportovci a milovníku outdooru, který se pohybuje v náročných podmínkách. Jejich vynikající vlastnosti a moderní technologie je činí nezbytným nástrojem pro každého, který hledá spolehlivého parťáka pro outdoorové aktivity. A proč jsem se rozhodl pořídit Garminy na Helveti.cz? Protože, kromě fotografování se velmi zajímám o letectví a když jsem do své sbírky před několika lety sháněl Lunar Pilot Chronograph od Bulovy bylo to právě na Helveti, kde jsem tyto skvěle vypadající hodinky s příběhem koupil. Ale o aviatice třeba jindy. Důležité je, že mají opravdu velmi ochotný personál, takže když si nejste jistí, jakou velikost jako například u Garminu zvolit (stejně jako já) určitě se nebojte zavítat do jejich prodejny v Praze Holešovicích, kde vám rádi poradí vybrat hodinky přesně na míru podle vašich představ.